Roślinność w biurze a wydajność pracowników

Wydawać by się mogło, że rośliny doniczkowe to dobry dodatek tylko do domowych wnętrz, Tymczasem badania pokazują, iż zieleń w przestrzeni biurowej doskonale wpływa na wydajność oraz zdrowie pracowników. Rośliny doniczkowe mogą idealnie uzupełniać aranżację biura, a równocześnie poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach, zwiększyć efektywność kadry i pozytywnie wpłynąć samopoczucie personelu. Sprawdź, jakie kwiaty powinieneś umieścić w swoim biurze!

Biurowy minimalizm nie sprzyja pracownikom

Minimalizm na dobre wkradł się do przestrzeni biurowych - trend ten króluje już od kilku sezonów. Tymczasem proste, jasne wnętrza bez kolorowych dodatków, ozdób czy prywatnych rzeczy pracowników uważane są za te najmniej przyjazne. Człowiek czuje się w nich obco, zaczyna mieć kłopoty z zawrotami głowy czy bólami oczu, a jego wydajność w pracy znacznie spada. Podobne zachowania można zauważyć u zwierząt - mrówka w pustym słoiku będzie zagubiona, goryl w klatce będzie nieszczęśliwy. Właśnie z tego powodu warto zrezygnować z minimalizmu na rzecz ocieplenia wnętrza.

Naukowcy są zgodni - mało przytulne wnętrza nie sprzyjają efektywnej pracy. Eksperymenty przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, Holandii i Australii wskazują, że biura bez osobistych pamiątek, obrazów, zdjęć czy roślin przyczyniają się do spadku wydajności nawet o 15%. Jeśli więc chcesz, aby Twoi podwładni lepiej czuli się w pracy, postaw na rośliny doniczkowe!

Paprocie w przestrzeni biurowej, czyli podwójne korzyści

Pracownicy biurowi na całym świecie uskarżają się na te same kłopoty zdrowotne - kaszel, mdłości, przesuszona skóra, ciągłe uczucie zmęczenia, podrażnienie oczu, bóle głowy czy kłopoty z koncentracją. Biuro to miejsce, w którym wiele osób spędza codziennie większość dnia, dlatego warunki w nim panujące mają na nas ogromny wpływ. Powietrze, przesuszone przez kaloryfery i klimatyzatory oraz zanieczyszczone działaniem urządzeń elektrycznych (kopiarki, komputery i drukarki wydzielają aceton i trójchloretyl) przyczynia się do znacznego pogorszenia samopoczucia. Problem ten mogą rozwiązać domowe paprocie!

Domowa paproć czy zielistka to naturalne filtry powietrza. Oczyszczają nie z toksyn, a także stale dostarczają świeży tlen. Dodatkowo rośliny nawilżają powietrze, dzięki czemu ciągłe korzystanie z klimatyzatora nie będzie stanowiło problemu. Dużą zaletą tego typu kwiatów jest łatwość ich utrzymania - nie wymagają specjalistycznych warunków, a jedynie nieco słońca, wody i odpowiedniej temperatury. Dzięki obecności roślin wydajność Twoich pracowników może wzrosnąć o 10-15%, a liczba popełnianych błędów spaść nawet o 12%. Kilka doniczek w przestrzeni biurowej znacznie poprawi sytuację Twojej firmy!

Jeśli nie przekonały Cię dane o zwiększeniu wydajności i lepszym samopoczuciu pracowników, pomyśl o wizerunku Twojego przedsiębiorstwa. Rośliny pozytywnie wpływają na postrzeganie biura przez odwiedzających je klientów czy gości. Kwiaty doniczkowe nie tylko ożywią przestrzeń, lecz także mogą stanowić stylowy dodatek - zaopatrz się w osłonki na doniczki, które będą idealnie pasowały do Twojego wnętrza. Poza tym rośliny pokazują odwiedzającym, że zależy Ci na dobrej atmosferze w pracy, a także świadczą o postawie proekologicznej. Już dziś pomyśl o zakupie kwiatów do Twoich wnętrz!

Click to unlock the map
Accordi