Projektowanie biur od kuchni, czyli wszystko o pomieszczeniach socjalnych

Wiele osób sądzi, że projektowanie biur ogranicza się wyłącznie do zapewnienia właściwych warunków pracy przy biurku. Owszem, jest to część całego procesu, jednak działania w rzeczywistości są o wiele bardziej kompleksowe. Przede wszystkim firmowe przestrzenie powinny spełniać szereg wymogów określonych przez polskie prawo. Niedopełnienie obowiązków może skutkować między innymi wysokimi karami finansowymi. Jednym ze wspomnianych wymogów jest obecność pomieszczenia socjalnego, w którym możesz zaparzyć sobie gorącą herbatę lub przygotować szybką przekąskę. Jesteś ciekaw, o co należy zadbać, projektując tego typu wnętrza? Podpowiadamy!

Projektowanie biur a przepisy

W świetle polskiego prawa każdy pracodawca musi zapewnić pracownikom bezproblemowy dostęp do pomieszczenia socjalnego, którego wielkość powinna zostać dopasowana do liczby zatrudnionych osób. Co ciekawe, podobnie jest w przypadku ich rodzaju i ilości. Oznacza to, że im większa firma, tym na terenie jej siedziby powinno znaleźć się więcej wspomnianych pomieszczeń. Co kryje się pod tym terminem? Przede wszystkim kuchnia, w której nie może zabraknąć podstawowych sprzętów, takich jak zlew czy lodówka.

Polskie prawo wyróżnia również pomieszczenia higienicznosanitarne, obejmujące nie tylko toalety i łazienki. Wśród nich nie zabrakło także szatni, palarni czy jadalni, które powinno uwzględnić się w trakcie projektowania przestrzeni biurowych.

Kuchnia w przestrzeni biurowej

Kuchnia to nie tylko miejsce, w którym możesz przygotować posiłek i ciepły napój. To także przestrzeń integracyjna, umożliwiająca rozmowę z innymi pracownikami i zaznanie chwili relaksu. Właśnie dlatego w trakcie projektowania biur należy poświęcić odpowiednio dużo uwagi, aby zadbać o jej odpowiednie wyposażenie i rozmieszczenie poszczególnych mebli. Jedną z najważniejszych kwestii jest wystarczająca liczba blatów i szafek, która powinna zostać dopasowana do wielkości danego przedsiębiorstwa. Nie bez znaczenia są również same sprzęty, wśród których musi znaleźć się czajnik elektryczny, lodówka oraz zlew. Niezbędna okazuje się także odpowiednio zaplanowana i zamontowana instalacja sanitarna.

Czy warto zadbać o kolorystykę kuchni? Zdecydowanie! Dobrym pomysłem jest pomalowanie ścian na neutralne barwy, np. biel lub beż, i ewentualne wzbogacenie ich o elementy nawiązujące do barwy przewodniej firmy. Jeśli w budynku nie ma wystarczająco dużo miejsca na osobną jadalnię, to stolik i krzesła powinny również znaleźć się pomieszczeniu socjalnym.

Na co zwrócić uwagę w trakcie projektowania biur, w tym w szczególności firmowej kuchni? Przede wszystkim należy uwzględnić łatwość czyszczenia i konserwacji wszelkich powierzchni. W pomieszczeniu socjalnym warto zrezygnować z estetycznych i eleganckich paneli, i zastąpić je wytrzymałymi płytkami. Równie znakomicie sprawdzą się wykładziny elastyczne PCV czy kauczukowe.

Profesjonalny projekt biura z Accordi

Projektowanie biur to nasza specjalność! W Accordi od wielu lat pomagamy naszym klientom w tworzeniu przestrzeni spełniających wszelkie wymogi prawne. Nie zapominamy również o funkcjonalności wnętrz - bierzemy pod uwagę ich specyfikę, branżę, w której działasz, czy Twoje indywidualne potrzeby i preferencje, a następnie przenosimy je na papier. Gdy tylko je zaakceptujesz, odmieniamy siedzibę Twojej firmy nie do poznania. Zaprojektowane przez nas biura to gwarancja nowoczesnego i estetycznego wyglądu, komfortu pracy i praktycznych rozwiązań, dzięki którym wykonywanie codziennych obowiązków stanie się czystą przyjemnością. Jesteś ciekaw, jak wyglądają efekty naszych realizacji? Znajdziesz je na naszej stronie internetowej.

Zapraszamy do kontaktu!

Click to unlock the map
Accordi