Instalacje sanitarne krok po kroku

Instalacje sanitarne to nieodłączny element wyposażenia każdej przestrzeni. Ich prawidłowy montaż i rozplanowanie są gwarancją odpowiedniego doprowadzania czystej i odprowadzania zużytej wody na każdym poziomie obiektu. Tego typu systemy obejmują kilka innych mniejszych sieci, które spełniają różnorodne funkcje. Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik na temat szczegółów każdego z nich, dzięki czemu instalacje sanitarne nie będą miały przed Tobą już żadnych tajemnic.

Instalacje sanitarne a kanalizacyjne Wbrew pozorom instalacja sanitarna i kanalizacyjna nie mogą być stosowane zamiennie jako nazwy tych samych systemów. Jak się okazuje, ta druga, wraz z kilkoma innymi sieciami, jest po prostu częścią tej pierwszej. Jak z pewnością możesz wywnioskować po jej nazwie, zadaniem instalacji kanalizacyjnej jest odprowadzanie zużytej wody przez specjalnie zamontowane w tym celu piony kanalizacyjne. Aby ułatwić jej przepływ, najczęściej wykorzystuje się tzw. układ grawitacyjny, który umożliwia właściwe działanie instalacji pod wpływem ciężaru odpływów. Następnie ścieki trafiają do oczyszczalni czy zamontowanego w pobliżu obiektu szamba.

Znajomość działania grawitacji jednak nie wystarcza do poprawnej instalacji sieci kanalizacyjnej, którą obejmują instalacje sanitarne. W celu zagwarantowania sobie odpowiedniego systemu odprowadzania zużytej wody należy zadbać o właściwe połączenie urządzeń sanitarnych w biurze czy obiekcie handlowym z pionem kanalizacyjnym. Najlepszy efekt uzyskasz, gdy połączenie to będzie krótkie i pozwoli na swobodny przepływ ścieków w pionowym kierunku.

Instalacje sanitarne - woda zimna i ciepła

Dostarczanie wody zimnej i ciepłej to zadanie instalacji wodnej, która wraz z innymi rodzajami sieci tworzy instalacje sanitarne. To właśnie dzięki niej klienci w Twoim sklepie czy też pracownicy biura mogą np. umyć ręce. Tak podstawowa czynność wymaga jednak odpowiedniego projektu, umożliwiającego dostarczanie wody odpowiedniej jakości. Jakiekolwiek błędy podczas planowania lub montażu instalacji wodnej mogą skutkować zbyt niskim ciśnieniem dostarczanej wody lub niedostateczną jej ilością. Właściwe rozmieszczenie rur uzależnione jest od rodzaju systemu podgrzewania wody. Najczęściej w budownictwie wykorzystuje się układ trójnikowy lub rozdzielaczowy. Jednak w każdym z tych przypadków zimna woda powinna być doprowadzana za pomocą rury położonej pod tą, która odpowiada za dostarczanie wody ciepłej. Pamiętaj także, że wszelkie instalacje sanitarne, w tym także wodne, powinny być zamontowane zgodnie z przepisami prawa budowlanego.

Instalacje sanitarne a ogrzewanie

Instalacje sanitarne obejmują także sieci grzewcze, które umożliwiają właściwy dopływ wody do urządzeń odpowiedzialnych za ogrzewanie, czyli najzwyczajniej w świecie rur i kaloryferów. Jednak to nie jedyne jej zadanie. Coraz częściej właściciele budynków biurowych lub handlowych decydują się na założenie ocieplania podłogowego czy też ściennego. W przypadku wykorzystania wody ogromny wpływ na jakość dostarczanej energii cieplnej ma nie tylko właściwe ułożenie sieci, ale także jakość wykorzystanego płynu. Zaleca się stosowanie wody zdatnej do picia. Dlaczego? To bardzo proste - jakiekolwiek jej zanieczyszczenia, w tym także obecność kamienia, mogą doprowadzić do awarii tego typu instalacji sanitarnych.

Teraz, gdy już poznałeś sekrety, jakie skrywają instalacje sanitarne, z pewnością wiesz, że ich prawidłowe rozplanowanie oraz założenie to nie lada wyzwanie. Właśnie dlatego powinieneś skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy doskonale znają się na tym, co robią. W ofercie Accordi Group znajdziesz między innymi kompleksowe usługi z zakresu prac instalacyjnych. Na Twoje życzenie zajmiemy się przygotowaniem różnego rodzaju sieci, w tym wodno-kanalizacyjnej czy też klimatyzacyjnej i wentylacyjnej.

Click to unlock the map
Accordi