Aranżacja biur - klasyczne gabinety czy open space?

Aranżacja biur to bardzo często proces długotrwały i wymagający zadbania o każdy, nawet najmniejszy szczegół. Odpowiednie ustawienie stanowisk z komputerami, zagospodarowanie pokoi socjalnych czy właściwe wyposażenie sal konferencyjnych mają ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądać praca w Twoim przedsiębiorstwie przez najbliższe lata. Właściwe zaprojektowanie i wykończenie pomieszczeń może zwiększać kreatywność pracowników, ułatwiać komunikację i przepływ informacji w firmie, a nawet poprawiać wydajność zespołu. W przypadku przestrzeni firmowych możemy wyróżnić dwa najpopularniejsze rozwiązania aranżacyjne - biura klasyczne z gabinetami i open space. Które z nich będzie odpowiednie dla Twojego miejsca pracy? Podpowiadamy!

Klasyczna aranżacja biur

Klasyczna aranżacja biur to taka, w której znalazły się liczne gabinety, a sama przestrzeń została podzielona na pomieszczenia. Z reguły w pokojach pracuje po kilku członków zespołu. Jak z pewnością się domyślasz, rozwiązanie to ma wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość skupienia się i brak rozpraszających bodźców, np. rozmów innych pracowników czy hałasu otwieranej co chwilę windy. Bez wątpienia ma to wpływ na kreatywność i wydajność osób zatrudnionych w Twojej firmie.

Kolejną mocną stroną klasycznej aranżacji biur jest jej ustawność i funkcjonalność oraz możliwość wydzielenia mniejszych pomieszczeń. Z reguły pokoje mają powierzchnię pozwalającą na ustawienie w nich biurek, foteli, regałów, a nawet i sprzętu. Potrzebujesz miejsca, w którym można przechowywać zapasowy papier do drukarki czy teczki? To również nie problem. Wystarczy, że na etapie projektowania powiesz o tym zespołowi, który jest odpowiedzialny za aranżację biur.

Aranżacja biur z gabinetami z reguły może pochwalić się dobrym oświetleniem. W przypadku małych przestrzeni zapewnienie odpowiedniej jasności nie sprawia najmniejszego problemu, nawet jeśli dostęp do naturalnego światła jest ograniczony. Co więcej, możesz także dzielić niektóre pomieszczenia z innymi firmami działającymi w budynku. Wspólna kuchnia czy pomieszczenia sanitarne obniżają koszty najmu.

Aranżacja biur typu open space

Open space przywędrowało do Polski z zachodu, gdzie obecnie cieszy się ogromną popularnością. Nie bez powodu! Otwarta przestrzeń, podobnie jak i jej gabinetowy odpowiednik, może pochwalić się licznymi zaletami. Jest to przede wszystkim elastyczność. To Ty decydujesz, w którym miejscu postawisz biurko czy stół z przekąskami dla pracowników. Dodatkowo, w zależności od wielkości pomieszczenia, masz ogromne pole do popisu pod względem samej liczby stanowisk pracy. Taka aranżacja biur pozwala również na bezproblemową komunikację pomiędzy praktycznie wszystkimi członkami zespołu i poprawia przepływ informacji w firmie. Nie musisz nawet wychodzić z pomieszczenia, aby przekazać koledze ważne dokumenty.

Aranżacja biur open space umożliwia dowolne zmienianie ustawień biurek i mebli. W zależności od projektu możesz stworzyć miejsce dla dwóch działów, a następnie przenieść ich z powrotem do ich wcześniejszych stanowisk. Dzięki temu relacje w zespole się poprawiają, a pracownicy mają okazję do swobodnej integracji podczas wykonywania zawodowych obowiązków. Co ciekawe, otwarte przestrzenie są często również tańsze w urządzeniu.

Szukasz firmy, która pomoże Ci w aranżacji biura? Zgłoś się do nas! W Accordi zaprojektujemy dla Ciebie przestrzeń tradycyjną lub open space, dzięki której praca stanie się czystą przyjemnością. Jesteś ciekaw efektów naszej dotychczasowej pracy? Odwiedź zakładkę Portfolio i zapoznaj się z naszymi wcześniejszymi realizacjami. Współpracowaliśmy z takimi firmami jak Sunway Travel, Jean Louis David, Pepco Poland Sp. z o.o. czy Lyreco Polska S.A. Zapraszamy!

Click to unlock the map
Accordi