Instalacje elektryczne w biurowych kuchniach

Instalacje elektryczne to obowiązkowy element wykończenia każdej przestrzeni. To właśnie dzięki nim zyskujesz łatwy i bezpieczny dostęp do prądu, bez którego codzienna praca byłaby niemożliwa. Jak powinien wyglądać jej montaż w firmowych pomieszczeniach socjalnych? Sprawdź, od czego warto rozpocząć planowanie, jakie przewody okażą się niezbędne i gdzie umieścić gniazdka

Od czego rozpocząć planowanie instalacji elektrycznych?

Pierwszym krokiem jest zaplanowanie rozmieszczenia sprzętów w biurowej kuchni. Wstępne ustalenie miejsca, w których zostaną postawione szafki, ekspres na kawę, lodówka czy mikrofalówka, pozwoli Ci na przygotowanie projektu instalacji elektrycznych. Pominięcie tego etapu może skutkować koniecznością przeprowadzenia remontu tuż po oddaniu pomieszczenia socjalnego do użytku, ponieważ nieprawidłowe umieszczenie gniazdek w ścianach odbija się negatywnie na funkcjonalności kuchni.

Nie bez znaczenia są także urządzenia, które powinny znaleźć się w zabudowie, np. zmywarka. Takie sprzęty powinny zostać podłączone do gniazdka, będącego częścią osobnego obwodu, który znajdzie się bezpośrednio przy nich. W przypadku, gdy instalacje elektryczne nie zostaną odpowiednio zaplanowane, będziesz musiał zrezygnować z artykułów AGD, które nie mają dodatkowych zabezpieczeń nadmiarowo-prądowych.

Instalacje elektryczne w biurowym pomieszczeniu socjalnym - jakich przewodów użyć i jak je poprowadzić?

Wybór przewodów, które znajdą się w instalacji elektrycznej, jest uzależniony od poziomu napięcia. W przypadku obwodów gwiazdkowych jest to 2,5 mm². Jeśli chodzi o sposób ich poprowadzenia, możemy wyróżnić dwa rodzaje - podtynkowy lub w rurkach. Czym wyróżnia się ten pierwszy? Tradycyjnym umieszczeniem obwodów jednofazowych, czyli na ścianie przed nałożeniem na nią tynku. Takie rozwiązanie sprawdza się zarówno w domach, jak i w biurowych kuchniach. Z kolei rurki, w których znajdą się instalacje elektryczne, powinny być wykonane z tworzywa sztucznego, najczęściej jest to peszel. Zastosowanie tej metody wymaga nie tylko użycia pojedynczych przewodów, lecz także wykonania specjalnych bruzd w ścianach, które zminimalizują widoczność przewodów.

Instalacje elektryczne a urządzenia kuchenne - gdzie zamontować gniazdka wtykowe?

Pomieszczenie socjalne w biurach musi być wyposażone w odpowiednie sprzęty, które umożliwią pracownikom zaparzenie kawy, podgrzanie obiadu lub bezpieczne przechowywanie mleka. Do tych podstawowych możemy zaliczyć przede wszystkim czajnik, mikrofalówkę i lodówkę. Jeśli zależy Ci na komforcie zespołu, możesz wzbogacić wnętrze o zmywarkę czy profesjonalny ekspres do kawy. Aby jednak wszystkie sprzęty działały prawidłowo, niezbędne są oczywiście odpowiednie instalacje elektryczne, a w szczególności właściwe rozmieszczenie gniazdek. Na co warto zwrócić uwagę? AGD, które znajduje się w zabudowie, wymaga dostępu do prądu umieszczonego około 30-50 centymetrów nad podłogą, z kolei w przypadku małej, wolnostojącej lodówki wystarczy jedynie 30. Ważne jednak, aby gniazdo było łatwo dostępne.

Równie istotne jest zadbanie o gniazdka dedykowane małym i mniej wymagającym sprzętom. Jednym z podstawowych dodatków do biurowej kuchni są oczywiście te znajdujące się tuż nad blatem, na wysokości około 20-30 centymetrów. W tym miejscu możesz z powodzeniem postawić czajnik, mikrofalówkę i ekspres. Jednak jedno wtykowe źródło prądu nie wystarczy - zaleca się umieszczenie przynajmniej 3-4 gniazdek w widocznych miejscach.

Potrzebujesz pomocy w wykonaniu instalacji elektrycznych? Zaufaj specjalistom z Accordi!

Click to unlock the map
Accordi